WSZCZEPIONE WSPOMNIENIA Duża część naszej pamięci i tożsamości jest rzeczywiście budowana w relacjach z innymi, w oparciu o przekazy i narracje, które nie są naszymi wspomnieniami – mówi prof. Andrzej Leder, filozof, autor książki „Prześniona rewolucja”.
|
CZY JEJ WIERSZE MOGĄ KŁAMAĆ Nie chciałabym, żeby obraz Agnieszki Osieckiej był wybielany - mówi AGATA PASSENT z rozmowie z Krzysztofem Pilawskim.
|
POŁAMANE ŻYCIORYSY Opowiadając o Tuwimie, Brzechwie i Broniewskim, opowiadam równocześnie o całym poprzednim stuleciu - mówi MARIUSZ URBANEK, autor książek biograficznych.
|
PRL TO NIE GADŻET Brakuje mi szczerych wspomnień ludzi, którzy dojrzewali i dorastali w PRL – mówi w rozmowie z Krzysztofem Pilawskim dr AGNIESZKA MROZIK z Instytutu Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, współautorka książki "Opowiedzieć PRL".
|
CHORA NA WOJNĘ Nawet dziś - w momentach, kiedy czuję się szczęśliwa - dopada mnie strach, czy za chwilę nie przytrafi się coś złego - mówi w rozmowie z Anną Szwarc Zając VITTORIA MESCHOULAM, włoska Żydówka, która przeżyła wojnę w ukryciu.
|
PEJZAŻ LUDZKI Rysuję taki ludzki pejzaż. To bardzo ładne, a zarazem celne określenie mojej matki. Są rozmaite pejzaże: roślinny, górski, miejski... I jeszcze pejzaż ludzki - rodzaj krajobrazu, na który składają się postaci - mówi w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl PIOTR PARANDOWSKI, archeolog, podróżnik, filmowiec, syn Jana Parandowskiego.
|
ANI GRAMA FIKCJI Piszę o tym, czego jestem osobiście pewien. A jak czegoś nie wiem, zaznaczam, że nie wiem albo że nie mam pewności. Autobiografia ma wartość, jeśli jest nieskłamana, szczera, autentyczna - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. MICHAŁ GŁOWIŃSKI, wybitny teoretyk literatury.
|
DOWÓD TOŻSAMOŚCI Moje badania pokazały, że większość osób dokumentuje wydarzenia z własnego życia za pomocą fotografii lub filmów. Zaledwie jeden procent badanych dochowało wierności pamiętnikom lub systematycznemu gromadzeniu różnych pamiątek, jak listy, stare dokumenty, wiersze napisane w młodości - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. TERESA RZEPA, psycholog z Uniwersytetu Szczecińskiego.
|
AUTOBIOGRAFIA W TRÓJKĄCIE W dziennikach bardzo często można spotkać stwierdzenia: piszę dla siebie, piszę, bo muszę sam ze sobą porozmawiać. Autor nie potrzebuje innego czytelnika, dlatego często utajnia tekst przed całym światem - np. jak Lew Tołstoj, który chował dziennik w bucie, by czasem nie trafił do rąk wścibskiej żony - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. MAŁGORZATA CZERMIŃSKA z Uniwersytetu Gdańskiego.
|
ŚWIADECTWO EPOKI We wstępie do "Pamiętników bezrobotnych" wydanych w 1933 r. Ludwik Krzywicki przytoczył odczucie jednego z autorów: "Bez pracy nikczemnieją dusze, łamią się charaktery". Podobne myśli towarzyszą pamiętnikom współczesnych bezrobotnych - mówi PiszemyWspomnienia.pl prof. ADAM KURZYNOWSKI z Instytutu Gospodarstwa Społecznego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
|
KAMYKI PAMIĘCI Każdy człowiek - bez względu na to, czy naprawiał buty, warzył piwo, piekł chleb - jest niepowtarzalny. Życie każdego człowieka - sensownie przeżyte - musi być twórcze - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl KIRA GAŁCZYŃSKA.
|
WYRZUCONE Z PAMIĘCI Publiczna - dokonana na oczach tysięcy mieszkańców Gdańska w lipcu 1946 r. - egzekucja 11 oprawców z obozu koncentracyjnego Stutthof została wyparta z pamięci zbiorowej. Postanowiliśmy zbadać pamięć i niepamięć gdańszczan - mówi PiszemyWspomnienia.pl dr ALICJA ZBIERZCHOWSKA z Zakładu Pedagogiki Społecznej Uniwersytetu Gdańskiego.
|
PAMIĘTNIK W SPADKU Po II wojnie światowej zniknęła troska o gromadzenie i porządkowanie rodzinnych archiwów. Dziś pamiętników się prawie nie pisze, listy trafiają na śmietnik, a ludzie gromadzą głównie rachunki i wyciągi z kont - mówi naszemu portalowi DANUTA KAMOLOWA, wieloletni pracownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej.
|
HISTORIE Z BIAŁEGO DOMU Odbieram pamiętniki amerykańskich prezydentów jako świadectwo dojrzałej demokracji. Te książki to nie tylko wizerunek i biznes, ale także świadomość odpowiedzialności wobec obywateli, którym należy się sprawozdanie z działalności przywódcy, wytłumaczenie z podjętych decyzji, prowadzonej polityki - mówi PiszemyWspomnienia.pl prof. LONGIN PASTUSIAK.
|
DAJĘ ŚWIADECTWO Przywódca powstania w obozie zagłady w Sobiborze Aleksander „Sasza” Peczerski powiedział nam, że kto przeżyje, ten musi opowiedzieć światu, co tu się działo. Przysiągłem sobie, że to zrobię - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl THOMAS TOIVI BLATT, autor ksiażki "Ucieczka z Sobiboru".
|
UKRYTA CODZIENNOŚĆ Nie mamy pamiętników, które dałyby materiał obrazujący obecne życie codzienne zwykłych ludzi, zmiany społeczne, kulturowe, obyczajowe, mentalne – ubolewa w rozmowie z naszym portalem prof. TADEUSZ BIAŁECKI, od 1969 r. do dziś przewodniczący jury konkursu "Dzieje Szczecińskich Rodzin".
|
FIKCJA MNIE NUDZI Od dawna jestem wielką miłośniczką listów, dzienników, pamiętników. Fikcja mnie nudzi. Każdy pamiętnik to obraz czyjegoś życia, które upłynęło, a także obraz zmieniającego się świata - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl MARIA IWASZKIEWICZ.
|
JAK ŻYJESZ, POLAKU Nawet mając 20 lat, można i warto tworzyć pamiętnik, w którym stawiamy pytania: jak żyję, co dotąd zrobiłem, czy żyję zgodnie ze swymi ideałami, do czego doszedłem, co dalej mam zrobić ze swoim życiem - mówi w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl prof. BRONISŁAW GOŁĘBIOWSKI, jeden z założycieli Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa.
|
POZNAJCIE DAWIDA RUBINOWICZA Chciałbym, aby Dawid Rubinowicz był w Polsce co najmniej tak samo znany jak Anne Frank, a jego pamiętnik został umieszczony na liście gimnazjalnych lektur – podkreślił w rozmowie z portalem PiszemyWspomnienia.pl WŁODZIMIERZ GAŁĄSKA, prezes wydawnictwa Książka i Wiedza, które w 1960 r. po raz pierwszy wydało pamiętnik żydowskiego chłopca zagazowanego w Treblince.
|
WSPOMNIENIA Z PRZYSZŁOŚCI Pamiętnik pisany w tajemnicy przed innymi był przestrzenią wolności jednostki, pamiętnik 2.0 wystawiany na widok i osąd publiczny jest społeczną przestrzenią wolności. Tę wolność należy chronić, a nie ograniczać - podkreśla w rozmowie z PiszemyWspomnienia.pl dr MIROSŁAW FILICIAK, kulturoznawca ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej, badacz kultury współczesnej i mediów cyfrowych.
|
TWÓRCZY WIEK Organizujemy zajęcia seminaryjne i warsztatowe, które zadają kłam stereotypom o starości. Nasi seniorzy są twórcami – podkreśla w wywiadzie dla PiszemyWspomnienia.pl WIESŁAWA BORCZYK, prezes Zarządu Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku, prezes Sądeckiego UTW.
|
WSPOMNIENIAMI W ALZHEIMERA Przywoływanie dawnych wydarzeń to forma gimnastyki mózgu - bardzo potrzebnej w podeszłym wieku. O wspomnieniach, które leczą, opowiada portalowi PiszemyWspomnienia.pl Marek Giebułtowicz, terapeuta z Centrum Edukacji, Zdrowia i Starości w Chorzowie.
|
SKARB W ARCHIWUM Czuję się jak archeolog, który prowadzi prace wykopaliskowe – mówi dr Dariusz Wierzchoś z Archiwum Akt Nowych opracowujący wielki zbiór wspomnień Towarzystwa Przyjaciół Pamiętnikarstwa w wywiadzie dla naszego portalu.
|
WSPOMNIENIAMI W ALZHEIMERA Przywoływanie dawnych wydarzeń to forma gimnastyki mózgu - bardzo potrzebnej w podeszłym wieku. O wspomnieniach, które leczą, opowiada portalowi PiszemyWspomnienia.pl Marek Giebułtowicz, terapeuta z Centrum Edukacji, Zdrowia i Starości w Chorzowie
|
PRZYCHODZI AUTOR DO WYDAWCY Przychodzą do mnie starsi ludzie i kładą na stół własne życie. Prawie każdy, kto na obszarze pomiędzy Morzem Czarnym a Bałtykiem przeżył 80 lat, musi mieć sensacyjne wspomnienia — mówi portalowi PiszemyWspomnienia.pl Wiesław Uchański, prezes wydawnictwa „Iskry”
|
SKARB W ARCHIWUMx Czuję się jak archeolog, który prowadzi prace wykopaliskowe – mówi w wywiadzie dla portalu PiszemyWspomnienia.pl dr Dariusz Wierzchoś z Archiwum Akt Nowych.
|