Broniewski bez cenzury
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 29 marca 2024

Broniewski bez cenzury

Broniewski bez cenzury

(2012-02-28)


Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, apeluje do osób, które miały kontakt z Władysławem Broniewskim, o nadsyłanie osobistych wspomnień związanych z poetą. Zostaną one umieszczone na specjalnej stronie internetowej uruchomionej w związku z 50,. rocznicą śmierci autora "Bagnetu na broń".

Joanna Banasiak, dyrektor Książnicy Płockiej, apeluje do osób, które miały kontakt z Władysławem Broniewskim, o nadsyłanie osobistych wspomnień związanych z poetą.
Zostaną one umieszczone na specjalnej stronie internetowej uruchomionej w związku z 50,. rocznicą śmierci autora "Bagnetu na broń".

Wspomnienia mogą być spisane lub nagrane. Na razie – poza krótkimi fragmentami relacji zawartych w książce "W słowach jestem wszędzie…", opracowanej przez Mariolę Pryzwan – na stronie broniewski.2012.pl znajduje się tylko wspomnienie Ewy Zawistowskiej, wnuczki Władysława Broniewskiego, córki tragicznie zmarłej w 1954 r. Anny.

W czasie jubileuszowego roku Płock – rodzinne miasto Broniewskiego – przygotował wiele imprez. Jedną z ważniejszych będzie listopadowa prezentacja pełnego wydania "Pamiętników 1918-1922" Broniewskiego przygotowanego przez dr. Macieja Tramera z Uniwersytetu Śląskiego. Po raz pierwszy ukazały się one – okrojone przez cenzurę – w 1987 r. Zawierają m.in. pełen autentyzmu opis wojny polsko-radzieckiej 1920 r., w której Broniewski zyskał sławę bohatera – otrzymał order Virtuti Militari i cztery Krzyże Walecznych. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>