Dajmy im głos
        Piszemy Wspomnienia

piÄ…tek, 19 kwietnia 2024

Dajmy im głos

Dajmy im głos

(2010-09-10)


Dajmy głos tym, którzy nie są słuchani - Pierre Klein, mieszkający w Polsce Francuz, przedstawiciel międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat, tłumaczy portalowi PiszemyWspomnienia.pl znaczenie konkursu na pamiętniki biednych i wykluczonych.

Dajmy głos tym, którzy nie są słuchani – Pierre Klein, mieszkający w Polsce Francuz, przedstawiciel międzynarodowego ruchu ATD Czwarty Świat, tłumaczy portalowi PiszemyWspomnienia.pl znaczenie konkursu na pamiętniki biednych i wykluczonych.

Jak już informowaliśmy, Polski Komitet Europejskiej Sieci Przeciwdziałania Ubóstwu wspólnie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej organizuje konkurs na pamiętniki biednych i wykluczonych nawiązujący do przedwojennego konkursu na pamiętniki bezrobotnych ogłoszonego przez Instytut Gospodarstwa Społecznego. Czas nadsyłania prac na konkurs – do 30 września.

Znaną postacią wśród osób, które aktywnie pracują w środowiskach dotkniętych ubóstwem, jest Pierre Klein. Poprosiliśmy go o rozmowę:

Czy spotkał się Pan wcześniej z konkursem na pamiętniki biednych?

Z konkursem nie, ale z podobną akcją – tak. W ramach ATD z okazji Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem zbieraliśmy teksty o osobach żyjących w trudnych warunkach w różnych państwach Europy Zachodniej. Zostały one napisane przez dotkniętych biedą lub spisane przez ich sąsiadów. Traktowaliśmy tę akcję jako nową jakość: zamiast kolejnego badania na temat biedy i wykluczenia otrzymaliśmy materiał pochodzący wprost z samego źródła. Dowiedzieliśmy się, że wielu ludzi ubogich zasługuje na podziw i szacunek. Codziennie podejmują walkę, by nie znaleźć się w jeszcze gorszej sytuacji.

W Polsce co najmniej sześć i pół miliona osób żyje poniżej progu ubóstwa. Pamiętnik biedy i wykluczenia to pamiętnik milionów. Czy będą miliony pamiętników?

Z całą pewnością nie. To bardzo trudne wyzwanie. Dla większości osób pisanie w ogóle nie jest łatwe, a pisanie o swoim ubóstwie i doznawanych upokorzeniach – tym bardziej. Wielu z tych, którzy mogliby napisać, nie robi tego, myśląc: po co pisać, skoro to niczego nie zmieni.

Może trzeba ich zachęcić. Może w pisaniu pamiętników powinni pomóc pracownicy socjalni i wolontariusze z organizacji pozarządowych?

Z pewnością warto zachęcić, ale nie muszą tego robić wyłącznie pracownicy socjalni i wolontariusze. To zadanie dla każdego z nas. Jeśli znamy osoby, które żyją w trudnych warunkach, zmobilizujmy je, przekonajmy do pamiętnika. Jeśli mają trudności w pisaniu – pomóżmy im albo nagrajmy ich relację na dyktafon. Spisując wypowiedzi, starajmy się je przekazać możliwie najwierniej. Bo to ma być ich świadectwo. Celem konkursu jest danie głosu osobom, które do tej pory nie były wysłuchiwane.

Czy ATD Czwarty Świat Polska podjął jakieś działania na rzecz konkursu?

Poinformowaliśmy o konkursie osoby, które znamy. Kilka z nich już napisało pamiętnik.Z innymi przeprowadzamy wywiady. Ja też zrobiłem kilka, choć spisuje je ktoś inny, bo moja znajomość polskiego wymaga jeszcze doszlifowania. (not. ike)


Czytaj tak¿e >>>


Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteÅ›

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>