Kolekcjoner liter
        Piszemy Wspomnienia

czwartek, 28 marca 2024

Kolekcjoner liter

Kolekcjoner liter

(2013-01-28)


Władysław Broniewski pisał powieść autobiograficzną, której nigdy nie ukończył. Zachowane fragmenty znalazły się w książce "Stanęła naga…" wydanej przez "Krytykę Polityczną".

Władysław Broniewski pisał powieść autobiograficzną, której nigdy nie ukończył. Zachowane fragmenty znalazły się w książce "Stanęła naga…" wydanej przez "Krytykę Polityczną".

W książce są m.in. opisy dzieciństwa poety spędzonego w domu rodzinnym na wysokiej skarpie Wisły w Płocku: "Babka zauważyła, że mam słuch. I tu się zaczęła moja męka, a w rezultacie i rozkosz. Posadziła mnie do fortepianu, no i: "Władziu, graj". […] Pierwsze dwa tygodnie jakoś to znosiłem, wbrew mojej krnąbrnej naturze. Potem zacząłem uciekać pod fortepian, a babka — haps — mnie za nogę i dalej — "Władziu, graj" — ta ra ra ra, ta ra ra ra, ta ra ra ra, ta ra ra ra… W pokoju babki były w żelaznych ramkach dwie fotografie, do których babka odnosiła się z podobną czcią jak do sakryfikacji przenajświętszego sakramentu. Wiedziałem już wcześniej, że to są dwaj bracia babki, którzy zostali rozstrzelani w Płocku w 1863 r.".

Wydawca podkreśla, że pragnienie napisania autobiograficznej powieści towarzyszyło Broniewskiemu niemal przez całe życie: "Nosił ją w głowie, przelewał na papier, niszczył i znów do niej wracał. Z tych zmagań pozostały niepublikowane dotąd fragmenty: kilka opowiadań, satyryczne historyjki wojskowe, reportaże literackie, urywki dramatu, proza poetycka".

Poza fragmentami powieści w książce umieszczono niepublikowane dotąd listy, dokumenty i notatki Broniewskiego. Dr Wioletta Bojda pisze we wstępie: "Broniewski był kolekcjonerem. Liter. Zapisywał je na przypadkowych świstkach, kartkach i karteluszkach, czasem segregował w zeszytach. Lubił też karne szeregi urzędowego druku, trzymał zaświadczenia, przepustki z wojska, ręcznie wypisywane rozkazy, meldunki, raporty, brudnopisy sprawozdań z akcji, legionowe dokumenty podróży. Wszystko". To brzmi jak wskazówka dla przyszłych autorów wspomnień - kolekcjonujcie notatki i dokumenty. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>