Pierwsza Dama na uchodźstwie
        Piszemy Wspomnienia

piątek, 26 kwietnia 2024

Pierwsza Dama na uchodźstwie

Pierwsza Dama na uchodźstwie

(2012-09-14)


Jej mąż był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie. Zatem Karolina Kaczorowska była ostatnią Pierwszą Damą na uchodźstwie. W tym tygodniu wzięła udział w prezentacji książki o sobie na Zamku Królewskim w Warszawie. Obok niej siedziała aktualna Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Jej mąż był ostatnim prezydentem RP na uchodźstwie. Zatem Karolina Kaczorowska była ostatnią Pierwszą Damą na uchodźstwie. W tym tygodniu wzięła udział w prezentacji książki o sobie na Zamku Królewskim w Warszawie. Obok niej siedziała aktualna Pierwsza Dama Anna Komorowska.

Książka nosi tytuł "Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów-Sybir-Afryka-Londyn". Powstała w wyniku rozmów, które z bohaterką przeprowadziła Iwona Walentynowicz. Karolina Kaczorowska opowiedziała jej o swoim życiu do momentu spotkania męża – Ryszarda Kaczorowskiego.

Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w Stanisławowie w 1930 r. W czasie wojny wraz z rodziną została zesłana na Syberię. Po utworzeniu Armii Polskiej w ZSRR przez Azję i Afrykę trafiła do Wielkiej Brytanii, osiadła w Londynie. Ukończyła uniwersytet, pracowała jako nauczycielka, angażowała się w działalność środowisk polonijnych.

W 1952 r. wyszła za mąż za starszego o 11 lat Ryszarda Kaczorowskiego, który w czasie wojny był skazany na śmierć przez radziecki sąd – potem wyrok złagodzono, w efekcie zmiany sytuacji po agresji Niemiec na ZSRR Kaczorowski wstąpił do armii generała Andersa, przeszedł szlak bojowy II Korpusu, walczył pod Monte Casino.

Gdy 19 lipca 1989 r. zmarł prezydent RP na uchodźstwie Kazimierz Sabbat, prezydentem został wyznaczony przez niego Ryszard Kaczorowski. Karolina Kaczorowska stała się więc Pierwszą Damą. Pożegnała się z tą godnością w grudniu 1990 r., gdy jej mąż zrzekł się urzędu, uznając polityczne przywództwo Lecha Wałęsy, prezydenta wyłonionego w wolnych wyborach.

Karolina Kaczorowska miała towarzyszyć mężowi w podróży do Katynia 10 kwietnia 2010 r. Nie poleciała z powodu kłopotów ze zdrowiem. One uratowały jej życie. W czasie kampanii wyborczej w 2010 r. poparła Bronisława Komorowskiego. 6 września br. – w trakcie XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku - otrzymała z rąk prezydenta Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski za "wybitne zasługi w kształtowaniu moralnej i patriotycznej postawy młodzieży w kraju i za granicą i za ofiarną działalność publiczną".

Iwona Walentynowicz podkreśla, że pomysł napisania książki pojawił się w czasie jej prywatnych rozmów z Karoliną Kaczorowską. Zorientowała się bowiem, że jej rówieśnicy nie znają atmosfery i przeżyć Polaków, którzy w czasie wojny znaleźli się na terenach zajętych przez ZSRR.

- Ta książka opowiada nie tylko o mnie, ale o losach całego pokolenia oraz o matkach, córkach żonach i siostrach, o których zwykle nie pisze się książek – tłumaczyła Karolina
Kaczorowska na spotkaniu na Zamku Królewskim. (ike)

Piszemy wspomnienia poradnik - Ewa Pilawska

Sonda

Czy Twoje wspomnienia są (byłyby) chętnie czytane i troskliwie przechowywane przez najbliższych?

Tak
Raczej tak
Nie
Raczej nie
Nie wiem



e-poczta




w księgarni

Kto ty jesteś

Joanna Szczepkowska z pasją reportera i detektywa odtwarza historię swojej rodziny. czytaj całość >>>